Gazeta Prawna

  1. W ten sposób Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytanie skierowane przez sąd w Belgii. Powstało ono z powodu wątpliwości co do właściwości tego sądu do rozstrzygnięcia konfliktu między izbą adwokacką w Dinant a jednym z należących do niej adwokatów o zapłatę składek. Kwota sporu wynosiła ponad 7 tys. euro – były to zaległości za lata 2013–2015. Wcześniej prawnik składki opłacał, mimo że od wielu lat mieszkał we Francji.

  2. Skoro premier zapowiedział w expose wprowadzenie przepisów chroniących pieszego, posłowie Platformy Obywatelskiej wyciągnęli z szuflady swój stary projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym, przyznający pierwszeństwo „pieszemu oczekującemu” na wejście na pasy. Został on już skierowany do pierwszego czytania w komisji infrastruktury.

  3. Zarówno urlop wypoczynkowy Łukasza Piebiaka, jak i trzymiesięczny okres uprzedzenia przysługujący Jakubowi Iwańcowi z tytułu delegacji do resortu sprawiedliwości, już upłynęły. Bohaterowie tzw. afery hejterskiej nie wrócili jednak do orzekania.

  4. Wzeszłym tygodniu w internecie pojawiła się wiadomość o wygranej w Strasburgu redaktora Wojciecha Cieśli, skazanego w 2013 r. za zniesławienie. Wygrana jest i owszem, ale nie w związku z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a z przyznaniem się rządu Rzeczypospolitej do naruszenia swobody wypowiedzi dziennikarza.

  5. Politycy PiS ponowili wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący regulacji ich zdaniem w niedostateczny sposób chroniących prywatność sędziów, którzy udzielili poparcia kandydatom do obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. Tym razem jednak zaskarżony został nie tylko przepis ustawy o KRS (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.), ale także przepis ustawy o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1429).